Wapń jak wiele innych pierwiastków jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak właśnie ten pierwiastek jest najważniejszy ze wszystkich, ponieważ wpływa on na prawidłową budowę kości oraz zębów, jak również jest pomaga w krzepnięciu krwi.
U kobiet w dużej mierze przyczynia się do regulowania gospodarki hormonalnej. Ponad to pierwiastek ten wpływa na bodźce nerwowe oraz przyczynia się do prawidłowego bicia naszego serca.
Konsekwencje niedoboru
Rola wapnia w organizmie jest bardzo ważna, ponieważ w przypadku jego niedoboru, organizm pobiera odpowiednią ilość z naszych kości co prowadzi do wyniszczenia ich gęstości. Za sprawą wyniszczenia kości dochodzi do osteoporozy, choroba jest powszechnie znana, polega na zanikaniu tkanki kostnej w skutek czego dochodzi do częstych złamań kości. Osoby którym często wyskakują siniaki lub borykają się z problemem krwotoków, mogą mieć problemy z krzepliwością krwi, za którą również jest odpowiedzialny niedobór wapnia. Jednak niedobór wapnia prowadzi do poważniejszych objawów, jak wspomniane już wcześniej problemy z sercem, zmęczenie, ból stawów oraz głowy.
Niedobór pierwiastka daje objawy również w postaci skurczów oraz drętwienia kończyn.
Oczywiście niedobór wapnia jak i jego nadmiar prowadzą do groźnych powikłań w naszym organizmie.
Nadmiar tego pierwiastka może powodować liczne choroby od zaburzeń w przewodzie pokarmowym do chorób nerek. Hiperkalcemia – bo tak nazywany jest nadmiar wapnia, jest to nieprawidłowa jego praca w organizmie spowodowana gospodarką hormonalną.
Z hiperkalcemią borykają się osoby chorujące na nowotwory a w szczególności dotyczy to nowotworów kości.
Objawy nadmiaru wapnia
Głównymi objawami przedawkowania tego pierwiastka są senność i osłabienie, jak również zaparcia, wymioty, wrzody żołądka i zapalenie trzustki. Jednak to tylko kilka z wymienionych objawów jakie może powodować nadmiar wapnia. Aby nie doszło do wyżej wymienionych objawów należy stosować produkty zawierające wapń w odpowiednich ilościach. Kolejną ważna rzeczą jest przyswojenie informacji dotyczących źródeł występowania tego pierwiastka. Musimy pamiętać, że najlepiej przyswajalny wapń jest zawarty w mleku i jego przetworach.
Spore ilości wapnia pochodzą również od ryb czy od spożywania warzyw takich jak fasola, szpinak lub orzechy laskowe,jednak w tym przypadku jest on mniej przyswajalny niż w przypadku przetworów pochodzących z mleka.
Możemy zwiększyć wchłanianie wapnia, stosując witaminę D oraz dostarczając odpowiednią ilość laktozy.
Dzięki odpowiedniej diecie możemy zaspokoić nasz organizm nie tylko w wapń, ale również we wszystkie inne niezbędne składniki odżywcze.