Cynk to niezwykle ważny składnik ludzkiego organizmu. Jego brak naraża nas na częste infekcje, bark apetytu, zmęczenie i zły stan skóry. Paznokcie i włosy stają się osłabione i pojawiają się problemy z koncentracją.
Większość z nas spożywa cynku zbyt mało
Stąd należy dobrać dietę tak, by wzbogacić ją o drogocenny cynk. Jest to jeden z mikroelementów, który spełnia ważne role w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wchodzi w skład 80 enzymów, które regulują organizm i uczestniczą w przemianie białek. Cynk pobudza pracę trzustki, grasicy i prostaty. Dlatego jest tak niezbędny u mężczyzn, szczególnie w późniejszym wieku. To właśnie cynk odpowiedzialny jest za odczuwanie smaku i zapachu. Rola cynku w organizmie to przede wszystkim wpływ na naszą odporność. Chroni nas przed przeziębieniami, zapaleniem spojówek, grzybicą. Cynk wspomaga leczenie demencji starczej, schizofrenii, a także depresji. Ma również wpływ na nasze oczy i jakość widzenia, gdyż chroni plamkę żółtą przed zwyrodnieniami. U kobiet pełni znaczącą role podczas miesiączkowania. Wpływa na uregulowanie comiesięcznych krwawień oraz korzystnie wpływa na płodność. Cynk wspomaga leczenie cukrzycy oraz pełni znaczącą rolę przy niedoczynności tarczycy. Wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się organizmu ulegają zniszczeniu dzięki cynkowi. Składnik przyspiesza gojenie ran i łagodzi podrażnienia skóry. Jest częstym składnikiem maści, płynów i kremów dla młodych ludzi zmagających się z trądzikiem młodzieńczym i wypryskami. Łagodzi również trądzik różowaty, łuszczycę i poparzenia. Znacznie poprawia stan włosów, paznokci i cery.
Niedobór cynku
Niedobór cynku objawia się brakiem apetytu, suchością w ustach, przewlekłymi chorobami skóry oraz zmniejszonym libido. Jeśli dodatkowo cierpimy na zaburzenia smaku i węchu, pogorszenie pamięci, często dopadają nas infekcje i odczuwamy ciągłe zmęczenie, może być to sygnał, że w organizmie brakuje cynku. Specjaliści twierdzą, że niedobór cynku może być odpowiedzialny za rozwój Alzheimera.
Aby uzupełnić niedobory pierwiastka należy wzbogacić dietę o odpowiednie produkty. Wątroba cielęca, pestki dyni i słonecznika, kakao, kasza gryczana, migdały, płatki owsiane stanowią bogate źródło cynku. Czasem pomocna jest suplementacja, lecz należy pamiętać, że przyjmowanie wszelkich suplementów najlepiej skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Cynk, podobnie jak żelazo najlepiej wchłania się z produktów zwierzęcych. Warto wziąć to pod uwagę przy komponowaniu diety wzbogaconej o drogocenny cynk.