Każda kobieta chce jak najdłużej cieszyć się pięknymi, bujnymi oraz o pięknym kolorze włosami. Niemniej z wiekiem zarówno u pań, jak i mężczyzn pojawiają się pierwsze siwe włoski. Czy stres ma istotny wpływ na siwienie włosów?
Jak spowolnić siwienie włosów?
U niektórych osób włosy siwieją szybciej, a u innych znacznie wolniej. Niemniej przed ukończeniem czterdziestego roku życia siwe włosy pojawiają się u większości ludzi. Od tego czasu zazwyczaj proces siwienia włosów trwa do późnej starości i często bywa tak, że włosy w całości stają się śnieżnobiałe.
Co prawda nie da się w zupełności zatrzymać siwienia włosów, niemniej można znacznie spowolnić ten proces. W tym celu warto stosować dostępne na rynku suplementy, które to zawierają najczęściej w swym składzie witaminy z grupy B, biotynę czy pokrzywę.
Bardzo pomocne okazują się także płukanki do siwiejących włosów, w skład których wchodzą zioła takie jak: tymianek, szałwia czy lawenda. Niezwykle skuteczny jest także napar z łupin orzecha włoskiego.
Siwienie włosów a stres
U niektórych osób do siwienia włosów dochodzi w bardzo młodym wieku. Zdarza się, że już przed dwudziestką na głowie pojawiają się pierwsze śnieżnobiałe włoski.
Warto pamiętać o tym, że siwienie w wieku młodzieńczym czy dziecięcym może być objawem poważnej choroby. Do siwienia włosów w ogromnym stopniu przyczynia się stres, który to nie jest w porę eliminowany z naszego życia.
Stres to niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do wielu poważnych chorób cywilizacyjnych, wśród których można wymienić nerwicę, depresję oraz różnorodne stany lekowe. Osoba, która jest nieustannie narażona na duży stres bardzo często jest nerwowa, podrażniona oraz cierpi na bezsenność. Czynniki te bardzo niekorzystnie oddziałują na każdy organizm ludzki. I właśnie życie w pośpiechu i ciągłym stresie może przyczynić się do siwienia włosów już w młodym wieku. Warto zatem przeciwdziałać stresowi poprzez prowadzenie spokojnego trybu życia, odpowiedni wypoczynek oraz dostateczną suplementację. Ponadto warto pomyśleć o wyeliminowaniu ze swego życia używek takich jak alkohol czy papierosy.
Szkodliwy wpływ stresu na życie ludzkie zazwyczaj ujawnia się bardzo szybko u osób bardzo wrażliwych oraz nieodpornych na trudne i stresujące sytuacje. U takich osób siwienie włosów może pojawić się ze zdwojoną siłą.
Stres to czynnik który bardzo często powoduje znacznie szybsze siwienie włosów, na które to często są narażone nawet nastolatki oraz osoby przed ukończeniem trzydziestego roku życia.